Cestovanie

Burgas

Popis

Burgas je mesto vo východnom Bulharsku, na brehu Čierneho mora. S počtom obyvateľov 207 925 je štvrté najväčšie mesto v krajine. Leží južne od Varny, v hlbokom burgaskom zálive. Cez Burgas sa dostáva do Bulharska množstvo dovolenkárov, keďže sa tu nachádza medzinárodné letisko. Samotné mesto Burgas je celkom živé a lacné. Ľahko nájdete turisticky najzaujímavejšiu oblasť okolo starého mesta s živými bulvármi, reštauráciami a kaviarňami. V Burgase je rozvinutý chemický priemysel, ktorý vplýval na čistotu mora a prostredia, no v posledných rokoch sa vybudovalo niekoľko čističiek, ktoré tejto oblasti výrazne pomohli. Prekvapením je, že sa znečistenie nešíri po pobreží a už pri Prímorsku je more opäť krištáľovo čisté.V meste je významný prístav, medzinárodné letisko, výroba motorov, lodenice. Sú tu aj sanatóriá a je tu aj rekreačné stredisko. Pobrežie Burgasu je lemované morom a krásnymi piesčitými plážami. Tie sú povestné tmavým pieskom s vysokým obsahom železa, ktorý zvyšuje účinok slnečného žiarenia. Všetky pláže sú voľne prístupné. Vďaka nižšie položeným brehom pri Burgase sa neďaleko mesta formovali tri jazerá: Atanasovské jazero, Burgaské a Mandrenské jazero.

Burgas – všeobecné informácie

Dnešný Burgas založili starí Gréci, pod názvom Pyrgos (Veža). Stalo sa tak hlavne vďaka tomu, že toto miesto je strategicky veľmi významné. Sídlila tu vojenská posádka a bol tu i významný prístav. V 14. storočí Osmanská ríša postavila vojenskú pevnosť; v 17. storočí tu už žilo 3 000 ľudí a mesto dostalo konečne svoj dnešný názov. Väčšina obyvateľov boli stále Gréci. Moderný prístav vznikol v rokoch 1894 – 1903, vďaka nemu sa rozvinul obchod a mesto sa stalo centrom celej oblasti. V roku 1903 dostavali železnicu, vznikli nové závody na spracovanie ropy a neskôr i výrobu chemických látok. V dvadsiatych rokoch minulého storočia sa grécke obyvateľstvo odsťahovalo do Grécka, počas Grécko-bulharskej výmeny obyvateľstva. Burgas potom osídlili Slovania (Bulhari) z Grécka. Následne tu bolo založených i niekoľko univerzít a zóna voľného obchodu. Po páde socializmu sa tu výraznejšie rozvíjala turistika. V Burgase je medzinárodné letisko.

Burgas – turistické zaujímavosti

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patria: chrám sv. Cyrila a Metoda, rímskokatolícky chrám, archeologické múzeum, národné múzeum, činohra, opera, univerzita, prímorský park, ruiny pevnosti Pirgos. Na malebnom polostrove sv. Anastázie vo zvyškoch starého kláštora je zriadené múzeum bojov proti fašizmu. Ak nie ste v Burgase ubytovaný a vycestujete sem len na krátky jednodenný výlet, určite sa nebudete nudiť. Až sa prederiete záplavou obchodov so suvenírmi a dobre sa najete v niektorej z mnohých tunajších reštaurácií, môžete spoznávať Burgaské pamätihodnosti. Pomyselným centrom Burgasu je námestie Troika s obrovskou sochou červenoarmejcov. Archeologické múzeum v Burgase nepatrí medzi tie najlepšie, ale stále je tu k videniu niekoľko zaujímavých artefaktov z doby kamennej a z obdobia rímskej kolonizácie. Medzi najcennejšie exponáty patrí thrácká pohrebná výbava, vrátane rakvy a niekoľkých ozdobných šperkov. Naozajstným nadšencom môžeme odporučiť návštevu etnografického múzea (vystavuje miestne kroje a nábytok) a prírodovedecké múzeum so zaujímavou zbierkou kameňov a vypchatých vtákov. Hlavný mestský kostol je zasvätený svätému Cyrilovi a Metodovi. Títo svätci sú veľmi obľúbení aj u nás, a tak v tomto chráme stretnete dosť Slovákov, dokonca aj počas bohoslužieb. Keďže sa jedná o hlavný Burgaský svätostánok, očakáva sa, že návštevníci sem zavítajú v vhodnejším odeve, než je ten plážový. Vnútri si môžete prezrieť krásne nástenné maľby, ktoré boli pomerne nedávno nákladne rekonštruované. Aj keď budova pochádza z neskorého 19. storočia, pôsobí oveľa starším dojmom, na čom má zásluhu aj nezvyčajne detailne vykonaná kamenárska výzdoba, typická skôr pre staršie architektonické štýly.