Metóda bahenných zábalov
Kreatívne,  Letná dovolenka,  Obľúbené destinácie

Liečivé bahno v Pomoríe

Pomorijské bahno je liečivý produkt, ktorý sa získava v Pomorie. Vyrába sa zložitými chemickými, fyzikálnymi a inými procesmi, ktoré vylučujú prítomnosť kyslíka. Na tvorbe bahna sa podieľa pôda, planktón a morské mikroorganizmy. Využívajú sulfátové látky a uvoľňujú sírovodík. Tento proces trvá tisíce rokov. V Pomorijsom jazere sa nachádza 1,5 milióna ton liečivého bahna. Bahno má zvláštnu štruktúru a špecifický obsah. Má čiernu farbu, vysokú viskozitu a zápach sírovodíka. Keď sa na krátky čas vystaví pôsobeniu vzduchu, rýchlo oxiduje a získava sivú farbu. Vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam je liečivé bahno z Pomorie najvhodnejším liečivým bahnom na liečenie rôznych chorôb. Obsahuje tieto plynné látky – oxid uhličitý, sírovodík, organický dusík atď. V liečivej bahennej vode sa nachádzajú ióny sodíka, draslíka, amónia, vápnika, horčíka, mangánu atď.
Materská voda z Pomorie
Solanka je produkt, ktorý vzniká odparovaním slanej vody. Slaná voda sa privádza do soľných bazénov. Počas odparovania chlorid sodný kryštalizuje a keď slaná voda v lete dosiahne hustotu 30 – 32 stupňov, proces kryštalizácie sa okamžite zastaví. Výsledkom je olejovitá kvapalina žltej farby bez zápachu, s výraznou chuťou epsomskej soli, maximálnou hmotnosťou a veľkou koncentráciou jonénu. Liek obsahuje jonenový komplex morskej a slanej vody vylučovaný biologickými organizmami v jazere. Má rovnaký obsah ako tekutá časť liečivého bahna, ale je nestabilný. Pri riedení vodou sa mení jeho alkalická štruktúra. V súčasnosti sa v Pomorie ročne vyťaží viac ako 3600 ton lúhu. Pomocou lúhu sa v Bulharsku vyrábajú rôzne prípravky, napríklad Pomorin, Polymineral, Valusan, Abholin a i. Surovinová základňa v Pomoríe poskytuje slnko, morskú vodu a liečivé bahno pre mnohých ľudí.
Liečebné bahno
Ide o komplexné ošetrenie s chemickým, biologickým, elektrodynamickým, tepelným a mechanickým účinkom. Dôležitú úlohu pre účinok liečby zohráva chemické zloženie liečivého bahna. Pri teplote bahna 38 – 40 °C sa rozširujú kožné kapiláry. Pri teplote nižšej ako 35 stupňov C sa kapiláry sťahujú. Jóny prenikajú cez pokožku pri teplote 37-42 stupňov C. Počas liečby bahnom sa začína zlepšovať prekrvenie organizmu. Zvyšuje sa metabolizmus vápnika a fosforu. Zlepšuje sa výživa tkanív. Zároveň sa uvoľňujú svaly. U pacientov s vysokým krvným tlakom sa maximálny tlak zníži o 20-30 mm a minimálny o 10 mm. U pacientov s nízkym krvným tlakom sa znižuje len málo. ( do 5 mm) a vykazuje predispozíciu k normálnemu stavu. Počas liečby liečivým bahnom si v grafe krvného tlaku všimneme 3 typy kriviek: stúpajúcu krivku, klesajúcu krivku a 2-fázovú krivku. To si vyžaduje kontrolu krvného tlaku minimálne každých 5 dní. Liečba bahnom znižuje hladinu cholesterolu a liporotiénov, ktoré majú veľký význam pri artérioskleróze. Bahenná liečba mení reaktivitu organizmu. Zlepšuje sa metabolizmus bielkovín, tukov a sacharidov. Tento účinok bahna má veľký význam pri artróze a reumatizme. Bahno stimuluje činnosť pohlavných žliaz u oboch pohlaví. Zlepšuje činnosť nervových žliaz a obnovuje poškodený nervový systém. Počas bahennej kúry klesá obsah žalúdočných kyselín. Počas intenzívneho potenia organizmus stráca veľa soli. Žalúdočné vredy sa zmenšujú alebo dokonca miznú. Zvyšuje sa vylučovanie žlče. Zlepšuje sa pohyb a peristaltika čriev.
Metódy liečby bahnom
Pri rôznych metódach liečby bahnom je organizmus v kontakte s bahnom, čo prináša najlepšie liečebné výsledky.

1. vonkajšie ošetrenie bahnom (egyptská metóda).
Túto metódu ako prví použili starí Egypťania na rieke Níl. Potretí bahnom ležali na slnku a potom v rieke. Od roku 1964 sa táto metóda používa aj v Pomorí. Po letnom kúpeli (50 – 60 min.), t. j. po zahriatí pokožky, sa telo natrie hrubou vrstvou bahna. Chorý zostáva na slnku, kým bahno nezaschne. Potom by sa mal osprchovať teplou morskou vodou a opäť si ľahnúť na slnko, kým lúh zostane na tele. Keď pokožka vyschne, človek sa opäť osprchuje morskou vodou. Táto procedúra trvá približne 2 hodiny. Táto metóda je úsporná, hygienická a môže sa vykonávať aj hromadne na morskom pobreží. Kým bahno napoly vyschne, pôsobia na organizmus niektoré medziprodukty. Teplota pokožky sa zvyšuje až na 42 °C. Kožné kapiláry zostávajú dlhší čas naplnené krvou. Táto metóda rozširuje použitie liečby bahnom aj v prípadoch nervových a srdcových ochorení, bronchitídy, astmy, abnormálneho krvného tlaku, aktívnych žalúdočných kyselín a iných. Vykonáva sa pri teplote 24 °C. Vykonáva sa pri teplote vzduchu 24 stupňov Celzia a závisí od počasia, preto sa považuje za sezónnu metódu.
2. Metóda bahenných zábalov
Pri bahennom zábale s bahnom zahriatym na 36 až 42 stupňov C sa pokožka natiera vrstvou bahna (1 až 2 cm hrubého) počas 15 až 20 minút. Počas zábalu je kontakt medzi pokožkou a bahnom nehybný. Rozmazané bahno dodáva pokožke intenzívnejšie teplotu bez straty tepla. Tepelný faktor je najaktívnejší pri bahennom zábale. Póry potných žliaz sú bahnom zablokované. Kúra bahenných zábalov trvá 10 až 12 dní. Zahriate bahno (50 – 70 °C) sa mieša so studeným bahnom na bavlnenej plachte, kým sa nedosiahne potrebná teplota. Pacient sa zabalí do bavlnenej plachty.
Pacient sa zabalí do bavlneného prestieradla, potom do gumeného prestieradla a nakoniec do vlnenej prikrývky. Po 20 minútach sa odkryje, osprchuje sa morskou vodou a potom sa v šatni opäť zabalí do bavlneného prestieradla. Týmto spôsobom sa činnosť srdca opäť normalizuje.

Pravidlá správania pre pacientov
1. po liečbe je povinný spánok. Preťaženie nervového systému je spôsobené liečbou bahnom aj nedostatkom spánku v noci a počas dňa. Chorý by mal po liečbe ležať v posteli 2 až 4 hodiny. Počas tohto času sa telo potí a vydáva bahnom zadržiavané teplo. V noci by mal človek spať 7 – 8 hodín a každých 3 – 6 dní by si mal dopriať deň odpočinku. Kúra bahna pozostáva z 10 – 13 procedúr. Počet závisí od ochorenia a stavu pacienta.
2. Pred liečbou je povinné jesť, pretože v opozícii často dochádza počas liečby k zrýchleniu pulzu. Jedlo by malo byť bohaté na sacharidy. Pacienti trpiaci reumou a artritídou potrebujú viac bielkovín. Odporúča sa ovocie, šťavy a viac soli. Treba sa však vyhýbať mastným jedlám. Vhodný je príjem zeleniny, jemného mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov. Počas bahennej kúry nie je povolená konzumácia alkoholu.
3. v lete by sa malo nosiť ľahké bavlnené oblečenie, ktoré chráni pokožku tela pred chladom. Počas bahennej kúry a ešte 12-15 dní po nej sú kožné kapiláry silne rozšírené, samotná pokožka je teplá, čo uľahčuje prechladnutie a vedie k celkovej alebo lokálnej reakcii organizmu.
4. Kúpanie v mori je nežiaduce dve až tri hodiny po procedúre. Skúsenosti ukazujú, že u tých pacientov, ktorí sa kúpu v mori bezprostredne po liečbe, dochádza neskôr k silnému prechladnutiu a celkovému zhoršeniu stavu.
5. je prípustný hygienický kúpeľ (s mydlom) každých 3 – 6 dní, nie však častejšie, pretože sa tým zmyje slaný jonový obal tzv. minerálneho plášťa tela. Tento minerálny plášť má veľký liečivý význam. Jony, ktoré prenikli do kože, aktivujú žľazy s vnútornou sekréciou.
6. Počas liečby nie je dovolené pracovať a športovať. Pravidlá cvičenia pri niektorých ochoreniach periférneho nervového systému môže predpísať len samotný lekár.

Výsledky liečby liečivým bahnom
Liečba bahnom má pozitívny účinok na niektoré ochorenia pohybového aparátu, ktoré vedú k pracovnej neschopnosti, invalidite a neplodnosti v rodine. Výhodou liečby bahnom je, že nevedie k neznášanlivosti, ktorá je častou sťažnosťou súčasnej farmakologickej liečby. Liečba liečivým bahnom však pôsobí len vtedy, ak sa aplikuje včas, t. j. v určitom štádiu ochorenia, keď sa ešte dá ľahko ovplyvniť.
Liečebná bahenná kúra je účinná aj vtedy, ak sa aplikuje dlhodobo, v rámci celého liečebného cyklu (10-20), ako aj v opakovaných kurzoch.
Bahennú kúru možno aplikovať preventívne u ľudí, ktorí sú ohrození kĺbovými ochoreniami alebo nimi už trpeli (preventívne alebo pred novým záchvatom ochorenia). Netreba zabúdať, že liečebná bahenná kúra je liečbou etapovou, t. j. po akútnom štádiu, keď má pacient predpísanú domácu, poliklinickú alebo ústavnú liečbu. Vtedy musí ošetrujúci lekár, ak je to potrebné, po zistení, že pacient je vhodný na liečbu liečivým bahnom, predpísať potrebné vyšetrenia na liečbu bahnom. Po liečebnom bahne musí pacient ísť k ošetrujúcemu lekárovi. Ten sleduje výsledky liečby bahnom, t. j. ako bol ovplyvnený chorobný proces, aký druh práce a spôsob života pacient potrebuje a pravidelne pacienta kontroluje. Len tak je liečebný proces správny a účinný. Používanie liekov počas liečby sa neodporúča, ale ak je to potrebné, lieky predpisuje ošetrujúci lekár liečebného bahenného sanatória. V prípade zhoršenia ochorenia sa musí začať s užívaním liekov včas. Počas liečby bahnom sa pacienti vyšetrujú najneskôr po každých 6 procedúrach.
Liečivé bahno na liečbu ochorení kĺbov Artróza
Artróza je porucha telesnej štruktúry, jej biochemického stavu a elektrolytovej rovnováhy, pri ktorej sa tvoria tzv. osteofyty (tŕne). Ide o proces degenerácie a deštrukcie kĺbovej chrupavky. Degenerácia ukazuje, že liečba liečivým bahnom môže tento proces oddialiť a prerušiť zmenou štruktúry chorej chrupavky a látky chrupavky, ktorá určuje pružnosť a pevnosť chrupavky. Pri tejto liečbe sa znásobujú mukopólie medzi bunkami kĺbovej chrupavky. Zároveň sa v nej zvyšuje obsah síry, ktorá sa z bahna prenáša do organizmu. Podporuje sa tvorba špecifických kyselín v synoviálnej tekutine. Výživa a krvný obeh
zlepšujú. Synoviálna tekutina sa zväčšuje a pohyby kĺbov sa stávajú ľahšími, bolesť ustupuje alebo sa zväčšuje. Po expresných bahenných kúrach 811 ľudí trpiacich artrózou boli vyvodené nasledujúce závery:
1) Úplné uzdravenie, t. j. ustúpenie bolesti a obnovenie pohybu v 35 %.
pohybu v 35 %;
2.) Úľava od bolesti a zlepšenie pohybu v 48 %;
3.) Bez účinku v 13 % ;
4.) Zhoršenie v 2 % ;
Liečebná bahenná liečba artrózy v Pomoríe je rovnocenná s liečbou bahnom. Kombinovaná fyzioterapia a bahenná liečba artrózy zvyšuje účinok. Je ťažké určiť trvanie liečebného účinku, záver možno urobiť podľa pacientov, ktorí liečbu opakujú. Zo štúdie 2000 pacientov vyplýva, že 31 % prišlo na opakovanú liečbu bahnom, 8 % na 3. jedlo a 1 % na 4. jedlo. Najlepšie výsledky sa dosiahli u pacientov, ktorých
bolesti a pohybové poruchy pred 1 až 5 rokmi. Treba zdôrazniť, že artróza je ochorenie, ktoré sa neobjavuje len v pokročilom veku.
Poškodenie medzistavcových platničiek (hernia disku a artróza medzistavcových platničiek)
Sú to ochorenia, ktoré postihujú najmä mladší a stredný vek (medzi 25. a 45. rokom). liečba liečivým bahnom veľmi dobre pôsobí na dystrofiu a degeračný proces chrbtice. Najmä vtedy, keď ochorenie vzniklo pred 1-5 rokmi a hernia disku pred 1-2 mesiacmi. Zlepšuje sa pohyblivosť chrbtice, schopnosť spánku a práce pacientov. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri včasnej komplexnej liečbe liečebným bahenným kúpeľom a jontoforézou s lúhom, dynamickými prúdovými podvodnými masážami a liečebnou gymnastikou. V prípade poškodenia medzistavcových platničiek prebiehajú 2 rôzne procesy.

1) Primárna porucha medzistavcovej platničky medzi stavcami. Schopnosť tkaniva platničky absorbovať vodu sa mení. To vedie k vyššej hustote medzistavcovej platničky. Tým vznikajú trhliny v jadre disku. To sa končí prasknutím jadra disku a vznikom hernie disku.
2) Sekundárne procesy: V dôsledku podráždenia a tlaku z herniovanej platničky v okolí koreňa innominálneho nervu. Toto sú príčiny silnej bolesti. Obmedzenie pohybov a zápal koreňa bedrového nervu. Počas liečby liečivým bahnom v Pomorí sa dosahuje uvoľnenie chrbtového svalstva, zníženie tlaku stavcov na medzistavcové platničky. Priaznivo sa ovplyvňuje zápalový proces a zlepšuje sa látková výmena v medzistavcových platničkách. To sú predpoklady dobrých výsledkov pri komplexnej liečbe pacientov s poškodením medzistavcovej platničky. Veľmi dobré výsledky vyliečenia boli preukázané po liečbe bahnom u pacientov s posunutými platničkami, ischiasom a bedrovou trosou.

Reumatizmus a spondylóza
Reumatoidná artritída je chronický zápal kĺbovej chrupavky s invalidizujúcim účinkom, ktorý sa ťažko lieči. Základom chorobného procesu je zmenená reaktivita organizmu voči infekciám. Pre vznik ochorenia sú dôležité životné podmienky, vlhkosť, chlad, infekcie, vek a pohlavie. U pacientov s akútnou reumatickou horúčkou, s dlhotrvajúcou rannou paralýzou (viac ako 2 hodiny) so zrýchlenou sedimentáciou krvi, je liečba bahnom nevhodná až do jedného roka po ochorení. V druhom štádiu s kĺbovými zmenami, stredne a mierne zrýchlenou sedimentáciou krvi, s trvaním ochorenia 2-5 rokov, vykazuje liečba bahnom lepšie výsledky. V prípade už existujúcich kĺbových zmien a stuhnutosti vykazuje liečba bahnom neuspokojivé výsledky.
Neuspokojivé výsledky. Preto musí pacient začať s liečbou bahnom včas a nie na konci zápalového procesu. V súčasnosti je bahenná liečba reumatoidnej artritídy účinná aj v akútnom štádiu, ak sa uplatňujú metódy s ľahšou stimuláciou organizmu. Podľa pozorovaní pacientov s artritídou liečených bahnom, pieskom a slnečnou liečbou a slnečnými kúrami sa na konci liečby pozorujú dobré výsledky. Niektoré bolesti úplne vymizli a deformity sa priaznivo zlepšili. Celková pohoda pacientov sa zlepšila. Komplexná liečba – masáže, liečebný telocvik, fyzioterapia a v prípade ťažkých foriem aj lieky – vykazuje lepšie výsledky. Veľký význam pre výsledky kúpeľnej liečby má aj prostredie, odpočinok a liečebné metódy. Úrazové poruchy pohybového aparátu
Úraz je násilný náraz na časť tela, pád a nárazové nehody. Bahenná liečba je účinná v kombinácii s masážami, pohybom, liečebným telocvikom, pieskom a slnečnými kúrami. Využíva sa aj vitamín D, tvoriaci účinok slnečných lúčov s terapiou. Liečivé bahno má nielen tepelný účinok, ale aj naliehavé pôsobenie na organizmus, ako aj na stodolu a horčíkové jony. Z pozorovaní 100 pacientov, ktorí sa v Pomorí liečili po úraze a operácii kolenného kĺbu pomocou bahna, fyzioterapie, pieskovej a slnečnej liečby a masáží, vyplýva, že v 84 % došlo k zlepšeniu a len v 4 % k zhoršeniu. Neskorá aplikácia liečby bahnom znižuje vyhliadky pacientov na uzdravenie