Cestovanie,  Letná dovolenka,  Obľúbené destinácie,  Príroda

Určite príde vhod

Pomorie – malé letovisko na polostrove obklopenom zo všetkých strán vodami Čierneho mora. S pevninou ho spája tenká šija. Je to mesto s bohatou históriou, ktoré vzniklo na mieste starogréckej osady.

Teraz je mesto moderným plážovým a liečebným strediskom. Pomorie sa nachádza len 20 km od zábavného Burgasu. Toto je nezvyčajne útulné staré mesto s dostupnými cenami a rozvinutou infraštruktúrou. Ale na samotnom polostrove je čo navštíviť. Prezradíme vám, ktoré z pamiatok bulharského Pomoria sa oplatí vidieť ako prvé.

1. Kláštor svätého Juraja Víťazného

Tento pravoslávny kláštor je jediným aktívnym mužským kláštorom na juhovýchode krajiny. Je to nádherný príklad národnej architektúry 19. storočia so stĺpmi, basreliéfmi a autentickými kamennými prácami. S kláštorom sa viaže zaujímavá legenda o tureckom Bejovi Selimovi. Podľa tohto príbehu sa George Víťazný zjavil vo sne jednému zo svojich pracovníkov a ukázal na zdroj, ktorý lieči akúkoľvek chorobu. Robotník odišiel na určené miesto, napil sa z neho a stal sa úplne zdravým. Oznámil úžasný zázrak svojmu pánovi a Selim tiež navštívil zdroj. Po úžasnom uzdravení Selim Bey podľa legendy prestúpil na pravoslávie a na mieste prameňa založil kláštorný kláštor. Kláštor sv. Juraja Víťazného je jednou z najznámejších pamiatok Pomoria.

2. Kostol Premenenia Pána

Kostol je v súčasnosti považovaný za najstarší na polostrove. Steny sú kamenné, klenby drevené. Kostol Premenenia Pána nemá kupolu a zvonicu, ale pod oblúkom centrálneho vchodu je zvon. Vo vnútri sú veľké ikony, ktoré namaľovali maliari 17.-18. Ale hlavnou miestnou hodnotou je starobylý ikonostas so zručnými rezbami.

3. Kostol Narodenia Presvätej Bohorodičky

Postavený na konci 19. storočia. Ikony maľovali majstri ruskej ikonopiseckej školy. Vzorovaný ikonostas vyrobili talentovaní bulharskí rezbári. Kostol Narodenia Panny Márie v Pomorí je známy tradičným festivalom cirkevných zborov. Od roku 2004 sa na festivale stretávajú najlepšie spevácke skupiny z mnohých krajín bývalého SNŠ. Budova kostola má vonkajšie osvetlenie, ktoré jej vo večerných hodinách dodáva pôsobivý a tajomný vzhľad.

4. Pomorské jazero

Prírodná atrakcia Pomorie sa vyznačuje čiernym pieskom na brehu a na dne nádrže. Táto farba je spôsobená vysokým obsahom oxidu železa. Prírodné jazerné bahno obsahuje množstvo cenných látok a má liečivé vlastnosti. Okolo nádrže sa vytvoril unikátny prírodný systém. Žije tu množstvo vzácnych zvierat, vrátane najmenšieho cicavca na Zemi – trpaslíka etruského. Na brehoch jazera hniezdi viac ako 200 druhov vtákov a ich let môžete sledovať na špeciálnych obrazovkách v neďalekom Múzeu soli.

5. Soľné múzeum

Jediné múzeum vo východnej Európe venované histórii výroby soli. Je čiastočne pod otvorené nebo, v blízkosti starovekých soľných panvíc na extrakciu soli z vody pomocou starovekej technológie. Tieto zariadenia boli vytvorené pred mnohými storočiami a stále sú v prevádzke. Návštevníci môžu sledovať proces ťažby soli a dokonca sa ho zúčastniť. Môžete si tu kúpiť aj kozmetiku a koreniny na báze miestnych solí.

6. Architektonická rezervácia „Staré domy Pomorie“

V historickej časti mesta sa nachádza útulná štvrť pozostávajúca zo starých obytných budov z 19. storočia, ktorá získala štatút architektonickej rezervácie. Ide o budovy typické pre vtedajšiu oblasť Čierneho mora s kamenným prízemím a nadstavbou z dreva, strechami z červenej škridly a bielymi komínmi. Starobylé domy sú jednou z hlavných atrakcií Pomoria. Mnohé domy majú balkóny s prelamovanými plotmi alebo stenami pokrytými brečtanom. Ulice štvrte, úzke a kľukaté, sú vydláždené dlažobnými kockami. Tu môžete naplno zažiť čaro starého mesta.

7. Trácky hrob

Jediný zachovaný príklad architektúry 2.-3. storočia na území Balkánskeho polostrova. Vonkajšia časť krypty je kupola, ktorú podopiera vnútorný dutý hríbovitý stĺp. Dutina obsahuje točité schodisko vedúce nahor. Zachovala sa aj vnútorná chodba dlhá 22 m. Vedci predpokladajú prítomnosť nižších vrstiev kvôli dutinám pod podlahou, ktoré môžu byť objavené v budúcnosti. Dokonalosť prevedenia tráckej hrobky je na dobu jej výstavby úžasná a tajomstvo vytvorenia dómu ešte nebolo odhalené.

Povedali sme vám, ktoré z pamiatok bulharského Pomoria sa oplatí vidieť ako prvé. Ak budete mať čas, určite navštívte ďalšie zaujímavé objekty Pomoria. Choďte do Historického múzea, prejdite sa po hrádzi pred západom slnka, urobte si výlet loďou. A ak vezmeme do úvahy aj okolie Pomoria, určite bude dosť pamiatok na nejeden výlet.

História Pomorie má niekoľko tisícročí. Zachovalo sa tu množstvo architektonických pamiatok, takže zvedaví dovolenkári nebudú musieť dlho premýšľať, čo v ňom vidieť. A ak chcete ešte viac pamiatok, potom si môžete urobiť krátke poznávacie výlety do okolia – k ruinám tráckych pevností alebo do antických svätostánkov, do vinární či botanických záhrad. Môžeš navštíviť historické mestá a etnické dediny na pobreží, alebo zájdite do vyhradených hlbín pevniny – k horským riekam a vodopádom. Pomorie môže ponúknuť to najlepšie pre milovníkov plážového leňošenia a priaznivcov aktívneho vzdelávacieho oddychu!