Sozopol je bezpochyby najstarším mestom na bulharskom pobreží Čierneho mora.
Cestovanie,  Kreatívne,  Príroda

Výlety – Slnečné pobrežie

Počas vášho pobytu vám ponúkame bohatý program fakultatívnych výletov, ktoré vám umožnia spestriť si váš dovolenkový pobyt a priblížiť aspoň časť z prírodných, kultúrnych, či iných krás Bulharska. Ceny výletov a bližší popis sa dozviete v hoteli od delegáta CK na infostretnutí, a zároveň budú na nástenke alebo v infoknihe na recepcii hotela. Výlety sú sprevádzané slovensky, resp. česky hovoriacim sprievodcom. Ak sa výletu nezúčastní stanovený minimálny počet slovenských záujemcov, môže sa stať, že výlet je sprevádzaný domácim sprievodcom v niektorom svetovom jazyku.

Nesebar

Mestečko Nesebar leží na malom skalnatom poloostrove spojenom so Slnečným pobrežím len úzkou šijou. Prejdite sa po tomto historickom meste zapísanom v svetovom zozname UNESCO. Čakajú vás potulky po krivoľakých kameňmi dláždených uličkách lemovaných malebnými drevenými domčekmi a kostolíkmi. Navštívte starý rybársky prístav, pokochajte sa pohľadom na zvyšky pôvodných hradieb, či romantický veterný mlyn. Nesebar ponúka fascinujúcu prehliadku rôznych architektonických štýlov a predstavuje zaujímavý mix gréckej, byzantskej i rímskej kultúry. Do Nesebaru sa môžete dostať peši po pláži, resp. autobusmi s odchodmi z každej zastávky na Slnečnom pobreží, za 1 lev na osobu, alebo si vychutnajte jazdu turistickým vláčikom z centra Slnečného pobrežia za 2 leva v jednom smere. Tip na samostatný výlet – peši, autobusom za 1€

Sozopol, rieka Ropotamo

Celodenný výlet do starobylého rybárskeho mestečka Sozopol (Apollonia Antika) vzdialeného iba hodinu od Slnečného pobrežia. V tomto antickom mestečku, ktoré bolo osídlené starými Grékmi, sa dodnes zachovali pamiatky, ktoré pripomínajú helénsku éru. Po obhliadke mestečka Sozopol a individuálnom programe, bude pripravený spoločný obed, ktorý pozostáva z predjedla, hlavného jedla a dezertu. Po obede nasleduje 40 minútová plavba po riečke Ropotamo, jedinečnej prírodnej rezervácii. Uvidíte krásnu prírodu, v ktorej žijú vodné korytnačky, vzácne vodné vtáctvo a zažijete príjemnú plavbu na motorovej lodi.

Bulharský večer – bulharská dedina – nestinari

Večerný výlet do malebnej dedinky, ktorá sa nachádza v pohorí Stará planina. Po ceste budete mať možnosť obdivovať panensky nedotknutú prírodu v pohorí  Starej planiny. Po príchode do dediny vymeníte pohodlný autobus za EKO TAXÍKY (vozíky so zapriahnutými somárikmi a koníkmi), ktoré Vás prevezú po dedinke, v ktorej akoby pred 100 rokmi zastal čas. Nahliadnete na ukážku pradenia vlny a po obhliadke domu z čias obrodenia a cechu pre výrobu domácej limonády si pochutnáte na večeri v tradičnej bulharskej reštaurácii, kde Vás na úvod pohostia chlebom a soľou. Počas večere, ktorá pozostáva z predjedla, hlavného jedla a dezertu prebieha folklórny program, typický pre bulharskú kultúru. Vyskúšať môžete i typickú bulharskú pálenku RAKIJA, či biele alebo červené domáce víno, ktoré si budete môcť sami čapovať z drevených sudov v neobmedzenom množstve. K ďalšej nezabudnuteľnej atrakcii tohto úžasného večera bezpochyby patri nestinársky tanec (tanec, chodenie po žeravom uhlí), ktorý si budete môcť vyskúšať aj sami.

Nočný podnik Hanska šatra

To je určite jeden z najzaujímavejších reštaurácií navštevovaných turistami s vynikajúcou tradičné menu  a dobrej nálady. Nachádza sa vysoko nad morom, s výhľadom na Sveti Vlas  a Slnečné pobrežie, odhaľuje jedinečný výhľad na mesto a záliv. Po návšteve, budete rozumieť, prečo každý ide tam!

Jeep Safari

Celodenný výlet terennými autami do malebnej prírody po lesnej, resp. poľnej ceste. Počas zastávky streľba z pneumatickej pušky. Nasleduje návšteva typickej bulharskej dediny, kde budete privítaní domacou banicou a kyslým mliekom. Prechádzajúc riekou a lesnou cestou, sa odoberiete do kláštora “Constantin a Elena” a ku prameňu liečivej vody. Cez ťažšie prechodný terén sa vyveziete na televízny vysielač, z ktorého je nádherný výhľad na celé Slnečné Pobrežie. Nasleduje obed v ľudovej reštaurácii v dedinke Košarica. Po obede budete mať možnosť spoznať klasickú výrobu pálenky rakie. V podvečer sa vrátite na Slnečné Pobrežie.

Varna – Delfinárium

Tretie najväčšie mesto v Bulharsku – Varna, známe tiež ako Perla či Kráľovná Čierneho Mora, Vás zláka svojimi pamätihodnosťami z tráckých, byzantských a antických dôb. Nachádza sa 90 km od Slnečného Pobrežia na konci veľkého zálivu. Hlavným programom výletu je nezabudnuteľná delfínia show. Táto atrakcia vám priblíži fascinujúci morský svet a poteší malých i veľkých návštevníkov. Užite si i vy najslávnejšie delfiárium na čiernomorskom pobreží a navštívte s nami hravých delfínov, ktoré nadšene predvádzajú svoje akrobatické kúsky. Vystúpenia trvajú približne 45 minút a sú neopakovateľným zážitkom hlavne pre deti. Počas prehliadky mesta uvidíte katedrálu Nanebovzatia na Námestí Metropolita Simeona, ktorá bola postavená po vzore petrohradskej katedrály, známu Starú vežu s hodinami. Hlavné námestie tvorí pešia zóna s množstvom obchodíkov, stánkov a reštaurácií.

Istanbul – jednodenný, dvojdenný

Hlavné mesto Byzantskej ríše, Latinského cisárstva a Osmanskej ríše Vás zaujme zmesou európskej histórie, islamskej kultúry a úplne odlišným štýlom života, na aký ste zvyknutí doma. Po raňajkách si vychutnáte vôňu Istanbulu, najväčšieho tureckého mesta a prístavu, z ktorého sa stala rušná metropola spájajúca kontinenty, kultúry a náboženstvá. Poprechádzajte sa ulicami bývalého Carihradu, nechajte sa ovievať vánkom medzi mešitami a nahliadnite do života dnešných obyvateľov mesta na trhu Grand bazar. Žasnite nad prepychovým 86 karátovým diamantom v Topkapi Saray, obdivujte exotické mozaiky Chrámu Božej múdrosti Hagia Sofia a túlajte sa minaretmi Modrej mešity. Posilnite sa výdatným kebabom a vychutnajte si výhľad na celé mesto z Galatskej veže. Nechajte sa opantať živou atmosférou mesta na dvoch kontinentoch a exotickou príchuťou „brány Orientu“. Absolvujete návštevu Hypodromu, Modrej mešity a ázijskej časti mesta tureckým autobusom a s tureckým sprievodcom v príslušnom jazyku. Máte možnosť preplaviť sa loďou cez Bosporskú úžinu oddeľujúcu Čierne a Marmarské more a tiež európsku časť Turecka od ázijskej za príplatok 25€. Ak budete vládať, môžete navštíviť večerný show-program v orientálnom štýle s bohatou večerou a nápojmi za doplatok 30€. Pri dvojdennom výlete je ubytovanie zabezpečené v hotely 3* v centre Istanbulu s polpenziou alebo iba s raňajkami.

Balčik, Kaliakra,  kláštor Aladža

Mesto Balčik sa nachádza asi 140 km od Slnečného Pobrežia. Pri pohľade z mora by ste asi povedali „Mesto z bielych kameňov“. Starí kolonisti verili, že bohyňa krásy Afrodita, sa narodila v tomto meste. Prvý názov mesta bol Krunoi ( znamená jar alebo zdroj v starej gréčtine), neskôr sa volalo Dionysopolis. V stredoveku mu dal meno feudálny lord Balik. Miesto, ktoré treba určite vidieť je orientálna letná rezidencia rumunskej kráľovnej Márie (toto miesto patrilo v rokoch 1913 až 1940 Rumunsku) a jej nádherné záhrady. 10 hektárov tvorí prekrásna botanická záhrada, ktorá je domovom viac ako 3000 druhov rastlín. Prekrásny kaktusový háj tvorí viac ako 250 druhov kaktusov a je to druhá najväčšia kolekcia v Európe. Je pod správou Sofijskej Univerzity. Palácový park je imitáciou známeho Krétskeho labyrintu. Každý kameň tamojšieho kostola bol privezený z Kréty.

Mys Kaliakra je najdlhším prirodzeným výbežkom do mora v Bulharsku. Nachádza sa 160 km od Slnečného pobrežia, na útesoch vo výške 60 metrov nad hladinou mora. Kedysi tam bola pevnosť, z ktorej dnes zostali už len ruiny. Množstvo jaskýň a výklenkov, v ktorých sa nachádza malé múzeum, reštaurácia a prirodzené balkóny s nádherným výhľadom na more, robí Kaliakru jedným z najzaujímavejších miest v Bulharsku. Povesť hovorí, že v časoch tureckého obliehania 40 mladých dievčat splietlo navzájom svoje dlhé vlasy a radšej skočilo z útesov, než by mali padnúť do tureckého otroctva.

Najznámejší kláštor vytesaný do skál v Bulharsku, kláštor Aladža, postavený v 13. až 14. storočí sa nachádza v blízkosti Zlatých pieskov, asi 15 km severne od Varny. V jaskyniach si môžete pozrieť fresky zo 4 storočia.

Action Aquapark, Slnečné pobrežie

Vo vodnom parku Action Aquapark na Slnečnom pobreží sa rozhodne nudiť nebudete! Ak sa tešíte na nejakú adrenalínovú zábavu, určite nevynechajte tobogán s názvom „Voľný pád“, kde môžete dosiahnuť rýchlosť až 70 km za hodinu alebo najstrmšiu atrakciu „Kamikadze“. Ak ste pokojnejšia nátura, určite vás osloví bazén s umelými vlnami, či „Lenivá rieka“. Samozrejme, v aquaparku sa nachádza i množstvo iných atrakcií – vďaka ich rôznorodosti si tu každý určite nájde to svoje. Občerstviť sa môžete v niekoľkých baroch a reštauráciách. A kým si budete vychutnávať vychladený drink, vaše deti sa bohato zabavia vo „Vodnom hrade“ alebo na „Ostrove dobrodružstiev“ – v sekcii vytvorenej špeciálne pre ne. V areáli nájdete i skutočnú raritu – minizoo so zvieratkami! Aquapark má vlastné bezplatné autobusy, ktoré zastavujú na všetkých zastávkach na Slnečnom pobreží a odvezú vás tam aj späť.

Aquapark, Nesebar

Vo vodnom parku Aqua paradise pri Nesebare si užijete množstvo zábavy! Dominantou areálu je hrad s niekoľkými druhmi tobogánov, ktoré dopĺňa atraktívna mokrá U-rampa – tsunami. Všetky vstupy do tobogánov sú prístupné z jedného miesta. Takže ak sa rozhodnete pre jeden tobogán, pri ktorom až hore zistíte, že čaká veľa ľudí, tak si jednoducho vyberieť iný, kde je menšia rada. Sú samozrejme výškovo rôzne, ale dá sa prejsť po schodoch. Veľký bazén má v strede štýlový bar, kde si môžete posedieť na stoličkách trčiacich priamo z bazéna a pozrieť si rôzne predstavenia na pódiu. Bazén s protiprúdom a tobogán aladinova lampa – lievik, ktorý vás povykrúca, že neviete kde ste, až kým nevypadnete do bazéna, sú atrakcie, ktoré musíte určite vyskúšať. 146 m dlhý rafting, alebo 92 m špirálu, na to už treba riadnu dávku odvahy. Prekvapiť vás môže animačný program – prepadnutie pirátmi a rôzne iné typy zábavy, takže nudiť sa určite nebudete. Aquapark má vlastné bezplatné autobusy, ktoré zastavujú na všetkých zastávkach na Slnečnom pobreží a odvezú vás tam aj späť. 

Pirátska párty

Vychutnajte si párty na šírom mori na jedinečnej pirátskej lodi spolu s vašimi deťmi, pre ktoré sú pripravené bohaté animačné programy – rôzne hry, tance, zábava, sútaže. Panoramatická plavba okolo Nesebaru vo vás zanechá nezabudnutelný zážitok. Po zakotvení v zálive možnosť opaľovania a kúpania v mori a možnosť rybačky. Pripravený je obed – mäso, šalát, chlieb, zemiačky a po 1 nápoj na osobu – pivo alebo nealko.

Piknik na jachte

Vychutnajte si 4 hodinovú zábavu na šírom mori na krásnej jachte. Vyplávate z prístavu v Nesebare pomocou motora, následne sa plavíte už len pod plachtami okolo Nesebaru, s výhľadom na Ravdu. Po zakotvení v zálive je možnosť opaľovania a kúpania sa v mori a možnosť rybačky. Priamo na jachte pripravujú pre vás chutný obed – grilovaná rybka, zemiačky a šalát. V priebehu celej plavby sú k dispozícii nealko nápoje, šampanské, vínko, alebo pivo podľa chuti.

Rybačka

Skoro ráno je zabezpečený transfer do prístavu, odkliaľ vyplávate na skutočnú morskú rybačku. Plavba s chytaním rýb trvá cca 3 hodiny. Nealko nápoje v cene výletu.

Plavba pri západe slnka

Vychutnajte si romantickú 2 hodinovú plavbu na šírom mori na krásnej jachte pri západe slnka. Zároveň si doprajte maximálny relax a pohodu s vyhliadkou na celé Slnečné pobrežie. V priebehu plavby k dispozícii šampanské a oriešky.