Nezaradené do kategórie

Životný rytmus

celé bulharské pobrežie žije rušným denným, ale najmä nočným životom. Hlučnejší život plný zábavy patrí jednoducho k mentalite prímorských národov. K dovolenke patrí aj večerná zábava, bary, reštaurácie, ktoré sú často i v tesnej blízkosti ubytovacích zariadení. Nie je preto v našich silách zabezpečiť v niektorých pobytových miestach, či ubytovacích zariadeniach dokonalý kľud. Neustály rozvoj prímorských stredísk súvisí aj so stavebnou činnosťou v okolí, ktorú naše CK nemôžu ovplyvniť.

MIESTNY ČAS :

V Bulharsku je časový posun + 1 hod v porovnaní so SEČ.

BEZPEČNOSŤ:
Vo všeobecnosti platí, že Bulharská republika je bezpečná krajina, pokiaľ človek dodržiava základné pravidlá bezpečnosti. Počas turistickej sezóny (kedy môže dôjsť k drobným krádežiam) je nutné dodržiavať následovné opatrenia: Neodporúčame brať so sebou na dovolenku drahe veci a šperky, príp. si ich dajte pripoistiť v poisťovni. Všetky cennosti ako doklady (pasy, letenky, iné), peniaze, šperky, platobné karty, drahú foto a video techniku si, pokiaľ je to možné, uložte v prenajatom hotelovom trezore. V žiadnom prípade nenechávajte tieto veci voľne na izbe alebo bez dozoru na pláži.

KLIMATICKÉ PODMIENKY:

Klíma je stredomorská a denné teploty sa pohybujú v priemere okolo 300 C. Letné mesiace sú charakteristické vyššími teplotami.  Pre prípad popálenín zo slnka použite mlieko po opaľovaní, panthenol alebo kalciovú masť. Pre prípad možného výskytu komárov, najmä vo večerných hodinách Vám odporúčame priniesť si z domu repelentné prípravky.  Nepodceňujte slnko hlavne v poludňajších hodinách ( od 11.00 hod. – 15.00 hod.) a zdržiavajte sa v tieni, čo hlavne platí pre malé deti a kojencov, u ktorých hrozí riziko dehydratácie.

PLÁŽE :

Vstup je bezplatný, platí sa iba za prenájom slnečníka alebo lehátka, cca 7 LV / ks (Slnečné Pobrežie), ostatné letoviská 5 LV, vstup je pozvoľný vhodný pre deti aj neplavcov. Venujte pozornosť samotnému kúpaniu v mori a zbytočne nikdy neriskujte.

VODA A ELEKTRICKÉ NAPÄTIE :   

Odporúča sa piť fľaškovú vodu zakúpenú v obchode, pretože kvalita vody tečúcej z vodovodného kohútika a hygienické podmienky zvyknú byť rôzne.

Bulharsko používa striedavý prúd s napätím 220V a 50Hz. Mnoho prístrojov je pripravovaných na 240 V, a tak sa s tým vysporiadate bez akýchkoľvek úprav. Zástrčky sú štandardné dvojkolíkové, občas sa im hovorí „europlug“.U niektorých zásuviek avšak budete potrebovať adaptér.

MENA:

Bulharskou menovou jednotkou je 1 lev(BGN) značka LV (1LV=100 stotinek).  K zmene je vhodnejšie využívať banky než malé zmenárne. 1 ЕURO = 1,90-1,94 LV

JAZYK:

Úradným jazykom je bulharský jazyk, v stredisku sa dohovoríte nemecky, anglicky, prípadne slovensky.

TELEFÓN:

Priamy styk so Slovenskom volačkou 00421, potom kód mesta bez prvej nuly. Bulharskí mobilní operátori A1, Yetiitel, Vivacom majú zmluvy na rooming s celou Európou. Volací kód zo Slovenska je : 00359, rýchla zdravotná pomoc, Hasiči,Polícia – 112.