Bulharsko - cestovanie a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Podmienky vstupu do krajiny

Vláda Bulharskej republiky 26. januára 2021 rozhodla o sprísnení podmienok pre vstup do krajiny.

Slovenskí občania cestujúci do Bulharska od 29. januára 2021 do 30. apríla 2021 musia pred nástupom do lietadla/vlaku/autobusu smerujúceho do Bulharska alebo pri vstupe na územie Bulharska predložiť max. 72 hodín starý negatívny výsledok PCR testu na ochorenie COVID-19.Rovnaké podmienky platia pre občanov členských štátov EÚ, krajín Schengenského priestoru (vrátane San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu) a ich rodinných príslušníkov (vrátane osôb, žijúcich s nimi vo faktickom spolužití); občanov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, občanov Austrálskeho zväzu, Kanady, Gruzínska, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Kórejskej republiky, Thajska, Tunisa, Uruguajskej východnej republiky, Spojených arabských emirátov, Ukrajiny, Severného Macedónska, Srbska, Albánska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Moldavska, Izraelu, Kuvajtu, Bieloruska a Turecka; osoby, ktoré majú povolený trvalý, dlhodobý alebo prechodný pobyt na území Bulharskej republiky a ich rodinní príslušníci; držitelia bulharského D víza na dlhodobý pobyt, ako aj osoby, ktoré majú povolenie k pobytu v členskom štáte EÚ, v krajinách Schengenského priestoru (vrátane San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu) a ich rodinných príslušníkov.

Povinnosť preukázať sa pri vstupe do Bulharska negatívnym výsledkom PCR testu platí aj pre cestujúcich, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 alebo absolvovali očkovanie.

Výsledok negatívneho PCR testu musí obsahovať meno a priezvisko osoby, názov laboratória, miesto a dátum vyhotovenia a výsledok NEGATIVE.

Upozorňujeme, že na vstup nestačí potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu.

Predloženie negatívneho výsledku PCR testu sa nevyžaduje pre osoby, ktoré tranzitujú cez Bulharsko (aj slovenských občanov), vodičov autobusov zapojených do medzinárodnej dopravy, vodičov nákladných vozidiel vykonávajúcich alebo ukončujúcich medzinárodnú dopravu, posádok plavidiel a lietadiel a cezhraničných pracovníkov (pendlerov). Menej prísne nariadenie platí iba pre občanov Bulharskej republiky a osoby so štatútom trvalého, dlhodobého alebo prechodného pobytu v Bulharsku a členov ich rodín. Tu platí, že ak pri vstupe do Bulharska nepredložia negatívny výsledok PCR testu, musia absolvovať 10-dňovú karanténu. Karanténa sa môže týmto občanom zrušiť v prípade predloženia negatívneho výsledku PCR testu vykonaného 24 hodín po príchode do Bulharska. Ak bulharskí občania a osoby so štatútom trvalého, dlhodobého alebo prechodného pobytu v krajine a členov ich rodín, nepredložia negatívny výsledok PCR testu, musia absolvovať 10-dňovú karanténu. Veľvyslanectvo SR v Sofii dôrazne odporúča každému turistovi uzavrieť komerčné zdravotné poistenie pred cestou do Bulharska, a to na celú dĺžku pobytu.

Osoby, ktoré vstupujú na územie Bulharska alebo ho tranzitne prechádzajú, predložia zároveň orgánom hraničnej kontroly vyhlásenie, že sú oboznámení s rizikami nákazy s COVID-19, cestujú na vlastné riziko a zároveň sa zaväzujú dodržiavať na území Bulharska protiepidemiologické opatrenia, uložené nariadením ministra zdravotníctva. V prípade, ak tak občania neurobia vopred, musia rátať so zdržaním pri vstupe do Bulharska. Formulár je k dispozícii v anglickom jazyku.

Na stiahnutieVyhlásenie o dodržiavaní protiepidemiologických opatrení na území Bulharska

Pri vstupe do Bulharska je každému meraná telesná teplota. Pre osoby, u ktorých bola testovaním potvrdená prítomnosť ochorenia COVID-19, ale boli vďaka miernemu priebehu prepustení do domácej karantény, je doba povinnej karantény stanovená na 10 dní. Pacienti, ktorí boli  po liečbe ochorenia COVID-19 prepustení z nemocnice, majú túto dĺžku karantény (14 dní) odo dňa prepustenia.

Opatrenia v krajine

V Bulharsku je mimoriadna epidemiologická situácia vyhlásená do 30. apríla 2021. Vnútroštátne opatrenia sa vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu budú postupne uvoľňovať.

V Bulharsku platí povinnosť nosiť rúško vo všetkých vnútorných a vonkajších verejných priestoroch s odstupom medzi ľuďmi 1,5 m: prostriedky hromadnej dopravy, úrady, ubytovacie zariadenia, obchody, lekárne, nemocničné zariadenia, kiná a divadlá, chrámy, kláštory. Športovci a deti do 6 rokov sú v exteriéri oslobodení od povinnosti nosiť tvárové rúško.

Podmienky tranzitu

Občania SR môžu Bulharskom tranzitovať za účelom návratu do domovskej krajiny/krajiny pobytu.
Za tranzit sa považuje čo najrýchlejší prejazd danou krajinou.

Upozorňujeme, že pred cestou treba preveriť podmienky vstupu do krajiny a tranzitu, ktoré sa môžu meniť. Odporúčame preto kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, Blvd. Yanko Sakazov 9, 1504 Sofia, Bulharská republika, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., tel: +359 888 510 455.

Letisko M. R. Štefánika
 
Z Bratislavy je možné letieť z/do Sofie spoločnosťou Wizz Air (lety sú podľa najnovšieho letového poriadku prístupné až približne od 27. marca 2021

Informácie na webovej stránke spoločnosti Wizz-Air

Letisko Schwechat
Z Viedne je možné letieť z/do Sofie spoločnosťou Bulgaria Air:
+359 2 4020393, +359 2 4020400, +359 988 153 797, +359 887 746 813
 
Informácie na webovej stránke spoločnosti Bulgaria-Air
Pravidelné letecké spojenie zabezpečuje aj spoločnosť Austrian Airlines, Ryanair  (spojenie je podľa najnovšieho letového poriadku prístupné až od konca marca 2021) a Lufthansa.

Informácie na webovej stránke spoločnosti Austrian

Informácie na webovej stránke spoločnosti Ryanair

Vzhľadom na stále existujúce viaceré obmedzenia v spojení s rôznymi krajinami a odlišný prístup leteckých spoločností občanom dôrazne odporúčame sledovať informácie a komunikovať vždy so svojou leteckou spoločnosťou alebo cestovnou kanceláriou (pozn. pri väčšine letov sa predpokladá povinnosť mať nasadené tvárové rúško na palube počas celého letu) a pred odletom sa riadiť aktuálnymi informáciami letiska. V prístavoch platia obdobné opatrenia ako na letiskách.

Cestovanie v rámci krajiny

Bez obmedzení.


Železničná / autobusová preprava
Štátna železničná spoločnosť BDZ - medzinárodná doprava je obnovená.

Autobusová doprava so SR na linke Sofia - Bratislava-Sofia je v prevádzke.

Autobusovú dopravu Bulharsko - Slovensko (Bratislava, Banská Bystrica) zabezpečuje aj bulharská prepravná spoločnosť Racic. Cestovné lístky sa dajú kúpiť online na webovej stránke spoločnosti Racic.

Podmienky návratu do SR

Od 16. novembra 2020 sa Bulharsko nenachádza na zozname menej rizikových krajín.

Informácie o postupe pri návrate do SR