Cestovanie,  Kreatívne,  Letná dovolenka,  Obľúbené destinácie

Bulharská kuchyňa

Jedlo, ktoré sa v Bulharsku podáva, by sa dalo prirovnať k  tureckému či gréckemu. Tiež využíva ako základ veľa zeleniny, ale je jedinečné  niektorými svojimi originálnymi jedlami a ich prípravou. Zaujímavé je napríklad, že v porovnaní s Talianskom alebo Gréckom, nepoužíva tak olivový olej, ale slnečnicový.

Je tiež rozdiel, či si budete pochutnávať na jedle podávanom v reštaurácii v niektorom z letovísk na pobreží čierneho mora, alebo zájdete na výlet do vnútrozemia (kde je inak tiež čo vidieť – kamenné útvary, príroda, jaskyne, starobylé pamiatky, chránené jazerá.. ale o tom  niekedy inokedy :)), a vypýtate si tradičné bulharské jedlo tam.

Pri mori dostanete zrejme chutné morské plody na všetky možné spôsoby – pečené, grilované, marinované ryby, vcelku, alebo v šaláte, alebo ako delikátnu rybiu polievku „Ribena Chorba„.

dovolenka v Bulharskulahodné pečené rybičky

V horách je  základom jedál najmä kyslé mlieko – napríklad v studenej polievke z mlieka, uhoriek, cesnaku, orechov a kôpru „Tarator„. Na stoloch sa tiež veľmi často zvyknú objavovať  syry a mäso vo forme  napríklad štavnatých pikantných párkov „Sudzhuk“ alebo „Banski staretz„.

Bulharská kuchyňa tiež používa veľmi veľa zeleniny – fazuľovo zeleninová polievka, pečené papriky, baklažány, cukety na všetky možné spôsoby, aj v kombinácii s mäsom napríklad ako  šašlík.

Ingredience, bez ktorých to v Bulharsku nejde

Bulharská kuchyňa dodáva svojim  kulinárskym  dobrotám ten správny balkánsky šmrnc pomocou  týchto národných ingrediencií.

Slaný biely syr z kravského alebo ovčieho mlieka. Typický je ním napríklad šopský šalát.

Kiselo mljako, akýsi druh jogurtu ktorý obsahuje absolútne jedinečnú baktériu s názvom lactobactericum bulgaricum.. (o čom som teda predtým v živote nepočula :)).  Vraj je tento nápoj tak tradičný, že v bežných bulharských domácnostiach konzumuje denne.

Čubrica, čo ale nie je nič iného ako známa saturejka. Tú používajú veľmi často na ochutenie svojich špecialít.

TOP 7 jedál, na ktorých si v Bulharsku pochutnáte

1. Šopský šalát

šopský šalát s feta syrom

Klasika, ktorú si musíte dopriať. Základná verzia je zmesou uhoriek, paradajok a slaného bieleho syra, ale môžete si nechať naservírovať aj verziu s pridanými paprikami a cibuľkou. Vďaka domácim surovinám a špeciálnemu bulharskému syru vám bude chutiť určite oveľa lahodnejšie ako ten, ktorý si pripravíte doma.

2. Osviežujúca polievka Tarator

Tarator je veľmi osviežujúca studená uhorková polievka s príjemnou chuťou. Je jednoduchá na prípravu – potrebujete uhorky, jogurt a vodu.

V rôznych častiach Bulharska existujú samozrejme aj rôzne verzie tejto vynikajúcej polievky. Niekde ju robia viac hustú, krémovú a pridávajú do nej drvené vlašské orechy a nadrobno nasekanú petržlenovú vňať.

3. Sarmi – plnené kapustné listy

Sarmi je v bulharskej kuchyni veľmi obľúbeným jedlom, a sú to vlastne kapustné závitky so šťavnatou plnkou. Tá sa pripravuje z ryže a bravčového mäsa nakrájaného alebo pomletého na malé kúsky.

Zaujímavosťou je, že v lete sa Sarmi zvyčajne pripravujú s listami viniča a v zime sa varia v závitkoch z kyslej kapusty.

4. Bob chorba – fazuľová polievka

Táto fazuľová polievka je tradičným pokrmom bulharskej kuchyne. Recept sa aj v tomto prípade líši v každom regióne, základom je ale varená fazuľa a rôzne druhy zeleniny. Tradičná polievka obsahuje mrkvu, paradajky, papriku a cibuľu, môžu sa však pridávať aj zemiaky a mäso. Podáva sa dokonca aj na Štedrý večer.

Jednoduchšia verzia pozostáva z fazule udusenej v paradajkách a cibuli ochutenej oreganom.

5. Kavarma

Ak ste v Bulharsku na dovolenke, toto jedlo si jednoducho musíte objednať. Je to totiž asi to najtradičnejšie, čo túto krajinu vystihuje. Pečie sa v tradičnej hlinenenej ohňovzdornej zapekacej mise rôznych tvarov, ktorá sa volá „gjuveč“.

Kavarma je pripravená z masti, mäsa, póru, cibule, húb, paradajok, papriky a rôznych iných druhov zeleniny dusením na červenom víne. Tradičný recept používa bravčové mäso, aj keď v niektorých bulharských oblastiach sa varí hovädzie a dokonca aj kuracie mäso.

6. Kebapche – bulharské „čevapčiči“

Domácim špecialitám kraľuje kebapche (кебапче), bulharská verzia čevapčiči, ktorý sa najlepšie hodí k dobre vychladenému poháru piva. Je z grilovaného mletého mäsa, korenia a byliniek tvarom pripomínajú párok, ale môže byť aj stočený do dlhej rolády.

Klasická objednávka v Bulharsku je „Tri kebapchety s prílohou“, ktorou môže byť šalát alebo hranolky.

7. Banitsa – sladká alebo slaná bodka na záver?

V bulharských pekárňach si môžete vychutnať toto lahodné pečivo. Banitsa býva naplnená fetou, cibuľou, kapustou, špenátom, hubami alebo tekvicou. Ak však máte chuť na niečo sladké, hľadajte banitsu s náplňou z orechov a jabĺk.

A samozrejme pred tým všetkým si nezabudnite dať pohár Rakyje ako aperitív! Neoľutujete, ak pri večeri ochutnáte aj z bulharských vín  – vino bjalo, červeno . Či ste to už všetko  ochutnali, a priviezli ste si nejaké recepty z dovolenky domov, alebo sa na bulharské chody ešte len chystáte v lete, všetkým vám prajeme  Dobrú chuť – Prijaten Apetit!