Primorsko
Cestovanie,  Letná dovolenka,  Obľúbené destinácie

Primorsko

Primorsko  

Primorsko je pobrežná obec situovaná na malebnom polostrove založená po oslobodení Bulharska spod nadvlády Turkov. Nachádza sa 6 km severne od Kitenu, 22 km južne od Sozopolu a 50 km južne od Burgasu. Kedysi bolo Prímorsko malou rybárskou dedinkou, dnes je to dynamicky sa rozvíjajúce stredisko cestovného ruchu, perla južného Čiernomoria. Toto letovisko je známe ako miesto, ktoré preferujú mladí ľudia. Preto je Primorsko označované názvom MMC. Atraktívne a obľúbené letovisko je vystavané na polostrove s množstvom priestranných pláží v Stomopolskej a Dyavolskej (Diabolskej) zátoke. Takmer z mora sa tu dvíhajú impozantné zalesnené svahy hôr Strandža, ktoré prispievajú k sviežemu a príjemnému ovzdušia. Neďaleko Primorska tečie rieka Ropotamo, ktorej okolie je jednou z najväčších prírodných rezervácií v Bulharsku. Žije tu množstvo vzácnych vtákov a rastlín.

Primorsko – pláž

Pretože sa mesto rozkladá prakticky na polostrove, disponuje dvoma nádhernými a charakterovo odlišnými plážami, ktorých celková dĺžka je viac ako 10 km. Obe sú pokryté jemným žltým pieskom, majú pozvoľný vstup do mora a v niektorých častiach sú od seba vzdialené len 200 metrov. Severnú pláž tvoria chránené prírodné duny, ktoré obmýva otvorené more, preto je určená najmä pre milovníkov vĺn. Užijú si na nej plavci, ale aj neplavci. Na jej severnom konci nájdete nudistickú pláž obkolesenú lesíkom. Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia južná pláž, ktorá je orientovaná do zálivu. Je známa svojimi atrakciami a malým prístavom. Obe pláže sú pod dozorom plavčíkov. Spolu tvoria celok, ktorý sa považuje za najdlhšiu a najkrajšiu pláž na celom pobreží Bulharska. Pre aktívnych dovolenkujúcich je k dispozícii ihrisko na plážový volejbal, pre deti tobogan a nafukovacie hrady.

Primorsko – šport

V stredisku je možné si prenajať vodný bicykel, vodný skúter alebo zajazdiť si na banáne. Novinkou je možnosť potápania, a to rovnako pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Populárne sú miestne potápačské kurzy vedené profesionálnymi inštruktormi. K vyhľadávaným aktivitám patrí tiež jazda na rikšiach, vyhliadkový let na rogale, kitesurfing, windsurfing a jazda na koňoch. Deti, ale aj dospelí určite uvítajú rôzne kolotoče a atrakcie. K spomínanému vodnému parku patrí aj veľká športová hala s tenisovými kurtmi, kde sú fitnes sály, sauna, vodná masáž, kozmetický salón a solárium.

Prímorsko – aktivity

V nedávnom období pribudol v Primorsku aquapark, jediný v širokej oblasti. Kolorit letoviska dotvárajú reštaurácie s miestnymi špecialitami, pizzerie, množstvo romantických vinárničiek a kaviarní, ktoré vytvárajú originálnu atmosféru. V reštauračných zariadeniach je možné nájsť jedálne lístky v slovenčine alebo aj v češtine.  Po zotmení sa v Primorsku začína nočný život, sú tu pripravené bary a diskotéky nielen pre mladých, ale pre všetkých milovníkov dobrej zábavy a tanca všetkých vekových kategórií.

Primorsko – výlety

Letovisko Primorsko a jeho okolie ponúka veľa možností pre absolvovanie príjemných výletov. U dovolenkárov je veľmi obľúbený výlet k rieke Ropotamo, ktorej recipient je vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Na jej brehoch sa darí unikátnym drevinám, typickým pre tropické podnebie, ako aj ostatnej výnimočnej flóre a faune. Je tu možné vidieť napríklad vodné korytnačky, vodné ľalie či rezerváciu kaktusov. Rieka ústi do mora južne od mesta pri Maslenovom myse, ktorého divá príroda s fjordmi taktiež uchvacuje turistov.
Nemenej zaujímavá je aj výletná plavba okolo pobrežia, ktorá je často spojená s rybolovom na otvorenom mori.Ďalším zaujímavým výletom do blízkeho okolia môže byť starobylé mestečko Sozopol, ktoré rozhodne uchváti svojimi úzkymi ulicami a drevom obloženými domami. Sú tu aj významné pamiatky pripomínajúce helénsku epochu, archeologické múzeum a umelecká galéria. Menšie príjemné stredisko Kiten leží v prekrásnom Kitenskom zálive, približne 60 km južne od Burgasu. Návštevníkov učaruje krásnymi piesočnatými plážami so skalnými útesmi, ktoré si obľúbili aj milovníci potápania. Pláže sú obkolesené množstvom borovicových lesov. K príjemnej atmosfére Kitenu neodmysliteľne patria plážové diskotéky, reštaurácie a kaviarničky, v centre strediska sa nachádza množstvo obchodov a stánkov so suvenírmi.